Pomiń menu

Podczas rozwijania pomysłów oraz testowania innowacji organizujemy szereg wydarzeń (w formule na żywo i on-line): 

  • Spotkania wspierające
  • Spotkania sieciujące
  • Warsztaty
  • Webinaria

Wkrótce przekażemy informacje na temat wydarzeń planowanych w ramach naboru do Inkubatora pomysłów 3.

 

Wydarzenia realizowane w ramach Inkubatora pomysłów 2

Spotkanie wspierające. Porozmawiajmy o innowacjach społecznych.

28 marca 2022 r., godz. 17.30-18.30 wydarzenie online

Temat spotkania: Dostępność w innowacjach społecznych

Spotkanie otwarcia II etapu inkubacji

5 kwietnia 2022 r, godz. 9.30-11.30, wydarzenie online

Temat: Spotkanie dla innowatorów i innowatorek rozwijających innowację w ramach II naboru

Spotkanie sieciujące

14 kwietnia 2022 r., godz. 11:00-13:00, wydarzenie online

Temat spotkania: Wsparcie Wzmocnienie Wytchnienie dla innowatorów i innowatorek społecznych zaangażowanych w działania na rzecz opiekunów i opiekunek

Spotkanie wspierające. Porozmawiajmy o innowacjach społecznych

20 kwietnia 2022 r., godz. 17.30-18.30, wydarzenie online

Temat spotkania: Wzajemne wsparcie specjalistów pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną

Spotkanie wspierające. Porozmawiajmy o innowacjach społecznych

5 maja 2022 r., godz. 17.30-18.30, wydarzenie online

Temat spotkania: Dzieci z doświadczeniem migracji w polskich szkołach

Z jakimi problemami borykają się dzieci imigrantów w polskich szkołach? Jak wspierać nauczycieli i uczniów w procesie integracji i budowania relacji? Na jakim etapie znajdujemy się obecnie w zakresie działań na rzecz tworzenia międzykulturowego porozumienia i współpracy?
W szczególności przyjrzymy się położeniu dzieci romskich, w tym dzieci uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy pochodzenia romskiego. Dowiemy się na czym polega innowacja Iwony Kolki i Barbary Prądzyńskiej „Romski w obrazkach”, realizowana w Inkubatorze pomysłów, w ramach projektu „Innowacji na ludzką miarę 2”. Wdrożeniem projektu zajmują się Laboratorium Innowacji Społecznych (Gdynia) i Fundacja Stocznia (Warszawa).

Więcej informacji

Spotkanie wspierające. Porozmawiajmy o innowacjach społecznych

9 maja 2022 r., godz. 17.30-18.30, wydarzenie online

Temat spotkania: Sąsiedzi w trakcie pandemii

Przyjrzymy się najciekawszym przykładom podtrzymywania sąsiedzkich więzi w trakcie pandemii.
W rozmowie weźmie udział Ewelina Mikuła, autorka innowacji społecznej „Domino”, testowanej w Inkubatorze pomysłów, który działa w ramach „Innowacji na ludzką miarę 2”. Jest to przedsięwzięcie, którego wdrożeniem zajmują się Laboratorium Innowacji Społecznych (Gdynia) i Fundacja Stocznia (Warszawa).

Więcej informacji

Lokalność po pandemii | Wykład online Joanny Erbel

11 maja 2022 r., godz. 17.30-18.30, wydarzenie online

Temat spotkania: Lokalność po pandemii

Jakiego rodzaju lokalność czeka nas po pandemii? W odpowiedzi na to pytanie pomocna może okazać się futurologia. Przykłady narracji dla przyszłości można odnaleźć w różnego rodzaju raportach i książkach, m.in. w raporcie Mieszkania Przyszłości 2028/2048 oraz raportach ARUPa, zwłaszcza tego, dotyczącego czterech możliwych przyszłości na 2050 rok oraz wizji sąsiedztwa przyjaznego dzieciom, będącego po prostu wizją zrównoważonego sąsiedztwa.

Więcej informacji

Kolejne spotkania dla innowatorów i innowatorek 

  • Spotkanie sieciujące – warsztaty

20 maja 2022 r. STACJONARNIE

Spotkanie sieciujące. Podczas warsztatu pracować będziemy metodami coachingowymi i szkoleniowymi. Praca odbywać się będzie głównie indywidualnie z elementami pracy grupowej/zespołowej i w parach.
Nie będzie to szkolenie „wiedzowe” – a warsztat coachingowy, co oznacza, że wygenerowane rozwiązania czy pojawiające się inspiracje, będą bazowały głównie na doświadczeniu i potencjale każdego z uczestników.
Dzięki serii pytań coachingowych, ćwiczeniom i pracy własnej, uczestnicy przejdą przez kilka ważnych etapów gry Heros Navigares®- Podróż Bohatera®. Będą pracować też z wizją, potrzebami, wartościami oraz mieć okazję zgłębić temat potencjalnych zasobów, dominujących archetypów.

  • Spotkanie wspierające. Ekosystemy innowacji dla kreatorek zmian

25 maja 2022 r., godz. 17.30-18.30, wydarzenie online

  • Spotkanie wspierające. Efektywna prezentacja innowacyjnego pomysłu

13 czerwca 2022 r., wydarzenie online

  • Spotkanie wspierające. Porozmawiajmy o innowacjach społecznych. Kawiarenki naprawcze.

20 czerwca 2022 r., godz. 17.30-18.30, wydarzenie online

  • Spotkanie wspierające. Kultura i sztuka w innowacjach społecznych

20 czerwca 2022 r., godz. 17.30-18.30, wydarzenie online: zapis spotkania

  • Spotkanie wspierające. Tajniki RODO dla przyszłych grantobiorców

po 30 czerwca 2022 r. wydarzenie online

 

 

 

***

W ramach naboru do Inkubatora pomysłów zorganizowaliśmy szereg wydarzeń (w formule na żywo i on-line) związanych z włączeniem społecznym oraz pomocnych w zgłoszeniu swojego pomysłu na innowację. Wydarzenia miały charakter otwarty, choć na niektóre z nich obowiązywały zapisy.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w Inkubatorze pomysłów zaprosiliśmy do udziału w poniższych wydarzeniach:

Dla osób, których innowacje zdecydowaliśmy się wspierać, również przeprowadziliśmy wiele spotkań:

Z wydarzeniami, które odbyły się w poprzednim naborze do Inkubatora pomysłów, można zapoznać się na stronie Minione wydarzenia.

Debata o zdrowiu psychicznym

14 września, godz. 18.00–19.30, wydarzenie on-line

W jaki sposób wspierać młode osoby, które znalazły się w kryzysie psychicznym? Jakie są szanse na stworzenie oddolnej sieci wsparcia tych osób, które mogą zostać dotknięte kryzysem psychicznym? Jakie działania mogą sprawić, że młodzi ludzie będą jak najdłużej cieszyć się równowagą psychiczną? Między innymi te wątki zostaną poruszone podczas debaty o zdrowiu psychicznym.

W roli prelegentów wystąpią:

  • dr Anna Andrzejewska-Cioch – pedagog, koordynatorka projektu „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam”, realizowanego przez MOPS w Gdyni,
  • Kornelia Białek i Pola Wróbel, które będąc jeszcze w liceum, współorganizowały w 2019 roku kampanię mającą zwrócić uwagę na depresję u nastolatków,
  • Franciszek Małecki-Trzaskoś – neuropsycholog, antropolog i zarazem prezes zarządu Instytutu Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego,
  • Przemysław Staroń – nauczyciel i wykładowca, psycholog, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050,
  • Paula Włodarczyk – psycholog, pedagog, koordynatorka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, współtwórczyni profilaktycznych narzędzi edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Debatę poprowadzi:

  • Dorota Abramowicz – dziennikarka, pisarka i autorka książek; przez ostatnie dwie dekady związana z Dziennikiem Bałtyckim. Publicystka. Zajmuje się m.in. tematyką społeczną, historyczną oraz zdrowotną, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zdrowia psychicznego, głównie dzieci i młodzieży. W 2014 roku została laureatką nagrody im. Piotra Różyckiego, przyznawanej przez tygodnik Angora, za najlepszy wywiad roku zamieszczony w lokalnej prasie. W 2017 roku prowadziła warsztaty dla seniorów w ramach projektu „Seniorzy w akcji” realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wydała m.in. powieść dla dzieci „Guzik czasu”. W 2010 roku pojawiła się książka „Legendy Pomorza i Kaszub”, wydana w języku polskim, kaszubskim i niemieckim. W 2018 roku Muzeum Miasta Gdyni wydało „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego: obejmujące dzieje miasta od wsi rybackiej do nowoczesnej metropolii, przetłumaczone na język angielski.

Debata będzie na żywo tłumaczona na PJM, a transmitowana na fanpejdżach: Laboratorium Innowacji Społecznych i Innowacje społeczne.

Webinarium informacyjne

15 września, godz. 10.00–11.00, wydarzenie on-line – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Wydarzenie kierujemy do osób, które zastanawiają się nad tym, czy wziąć udział w naborze do Inkubatora pomysłów, oraz do o tych, którzy już tę decyzję podjęli i przygotowują swoje zgłoszenia.

Podczas webinarium opowiemy krótko o obszarze działania Inkubatora pomysłów, podpowiemy, jakich pomysłów szukamy oraz na jakich obszarach wsparcia w temacie włączenia społecznego zależy nam najbardziej. Opowiemy też o tym, jak wygląda udział w Inkubatorze od początku do końca i przedstawimy harmonogram działań.

Webinarium poprowadzą:

  • Maria Lewandowska-Woźniak – Fundacja Stocznia
  • Adam Chabiera – Fundacja Stocznia
  • Jarosław Józefczyk – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni

Webinarium będzie na żywo tłumaczone na PJM.

Miksery warszawskie, czyli warsztaty prowadzone metodą design thinking

20–21 września, godz. 10.00–13.00, wydarzenie on-line – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
22 września, godz. 10.00–16.00, Centrum Kreatywności Targowa, Warszawa – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Miksery to warsztaty dla potencjalnych innowatorek i innowatorów, które mają na celu inspirowanie i pokazanie przydatnej metody projektowania rozwiązań społecznych. Uczestnicy nauczą się projektowania usług społecznych z wykorzystaniem metody design thinking. Jest to metoda, którą przyjmujemy w naszym Inkubatorze jako punkt odniesienia do tworzenia innowacji społecznych.

Uczestnicy dowiedzą się, jak patrzeć na swój pomysł holistycznie oraz jak tworzyć przydatne usługi, które będą odpowiadać na potrzeby odbiorców oraz uwzględnią kontekst ich funkcjonowania.

Zakres warsztatów:

  • projektowanie rozwiązań w oparciu o metodę design thinking i zasady projektowania doświadczeń (UX),
  • analiza potrzeb różnych grup adresatów usług społecznych – analiza konkretnej grupy, znajdowanie kluczowych potrzeb i barier, z jakimi mierzą się adresaci działań,
  • analiza otoczenia odbiorców projektowanych rozwiązań, jako źródło inspiracji do rozwijania pomysłów – tworzenie map empatii,
  • definiowanie propozycji wartości – wskazywanie kluczowych cech projektowanych rozwiązań,
  • tworzenie koncepcji rozwiązań oraz analiza i wybór pomysłów, z uwzględnieniem ich efektywności oraz trafności.

Prowadząca:

  • Agnieszka Sikorska – absolwentka polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz projektowania usług w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej/School of Form. Ukończyła także historię i krytykę dizajnu na Uniwersytecie SWPS i Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od 10 lat współprowadzi interdyscyplinarne studio projektowe cooperativa studio, gdzie zajmuje się tworzeniem usług oraz zarządzaniem procesami projektowymi

Mikser gdyński, czyli warsztaty prowadzone metodą Dragon Dreaming

23 września, godz. 10.00–16.00, Przystań Opata Hackiego 33, Gdynia – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Bezpłatny warsztat pracy nad innowacyjnymi pomysłami oraz wszelkiego rodzaju wyzwaniami. W jego trakcie poznasz praktyczne zastosowanie metody Dragon Dreaming. Warsztat ma zainspirować do innego spojrzenia w pracy nad swoimi przedsięwzięciami czy pomysłami.

Dragon Dreaming to metoda planowania i realizacji projektów w sposób, który wzmacnia poczucie sensu podczas ich realizacji oraz zaangażowanie zespołu. W przeciwieństwie do innych metod skupia się – poza planowaniem i wdrażaniem – na całości przedsięwzięcia: od momentu tworzenia wspólnej wizji aż po przetwarzanie końcowych efektów, uczenie się i celebrację.

Warsztat składać się będzie z dwóch części:

  • informacje o metodzie, wybór celu/marzenia do wspólnej realizacji przez grupę,
  • zbieranie potrzeb całej grupy, tworzenie celu nadrzędnego i celów
    cząstkowych projektu oraz plan działań, a także przypisanie odpowiedzialności.

Prowadząca:

  • Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska – prezeska Zarządu Teal Action Learning Global Sp. z o.o. oraz wiceprezeska Stowarzyszenia Coachów Action Learningu (SCAL). Laureatka pierwszej Nagrody Równości w Gdańsku (w kategorii Wizjoner/Wizjonerka) nadanej przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Wykładowczyni psychologii zarządzania w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, członkini Rady Pracodawców SWPS Sopot. Managerka personalna z kilkunastoletnią praktyką tworzenia miękkich i twardych procesów HR, coach ICC z ponad 2000-godzinną praktyką. Psycholożka organizacji i zarządzania oraz MBA PAR

Innowacyjne lajwy

27 września, godz. 16.00–16.30, wydarzenie on-line
29 września, godz. 12.30–13.00, wydarzenie on-line

Wyjątkowe historie nieprzeciętnych osób, które stoją za innowacjami społecznymi. Osoby opracowujące swoje innowacje i śledzące rozwój innowacyjnych pomysłów na włączanie społeczne we wspólnotach lokalnych podzielą się swoimi doświadczeniami w rozmowie z Dariuszem Bugalskim.

Prowadzący:

  • Dariusz Bugalski – dziennikarz, publicysta, pisarz, poeta, nauczyciel. Do niedawna – w Trójce. Obecnie autor podcastu K3. Wykładowca akademicki (Uniwersytet SWPS, UMCS, Collegium Civitas, Instytut Badań Literackich). Nauczyciel komunikacji i wystąpień publicznych według autorskiej metody. Sympatyk, a nawet entuzjasta innowacji społecznych

Goście:

  • Adam Kadenaci – badacz społeczny, animator i praktyk partycypacji społecznej, wspiera mieszkańców w podejmowaniu działań społeczno-kulturalnych
  • Olga Ślepowrońska – autorka innowacji Posiłki mocy

Lajwy będą na żywo tłumaczone na PJM.

Burza mózgów – innowacje w temacie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

27 września, godz. 18.00–19.30, wydarzenie on-line – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

W trakcie burzy będziemy chcieli pogłębić tematy poruszone w trakcie debaty o zdrowiu psychicznym. Jesteśmy przekonani, że to temat ważny i wymagający większej przestrzeni do rozmowy. Chcielibyśmy więc wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami, które mogłyby odpowiadać na pojawiające się z coraz większym nasileniem wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym, w szczególności dzieci i młodzieży.

Prowadząca:

  • Agata Bluj – Fundacja Stocznia

Warsztaty „Droga Odkrywcy”

25–26 listopada, godz. 10.00–14.00 – warsztaty on-line
30 listopada – 1 grudnia, godz. 10.00–14.00 – warsztaty on-line

Warsztaty „Droga Odkrywcy” to proces rozwojowy innowacji, ale przede wszystkim innowatora/innowatorki na drodze tworzenia swojego pomysłu.
Mają formę gry coachingowej on-line, a udział w tym wydarzeniu pomoże spojrzeć na swoją rolę w planowanej innowacji z metapoziomu, odpowiedzieć na pytanie: „Kim chcę się stać dzięki realizacji swojej innowacji i jak to doświadczenie chcę wykorzystać w swoim życiu, pracy?”.

Dzięki udziałowi w warsztacie możesz:

  • zyskać motywację do doskonalenia swojego pomysłu,
  • zobaczyć osobistą perspektywę realizacji innowacji,
  • przyjrzeć się własnym potrzebom i wartościom stojącym za pomysłem, który chcesz realizować,
  • zweryfikować swoje zasoby niezbędne do pracy nad innowacją.

Prowadzące:

  • Katarzyna Karska – doktor nauk społecznych, trenerka, coach PCD – Noble Manhattan Coaching. Swoją karierę zawodową zaczęła jako kierownik biura karier, doradca zawodowy. Potem pełniła funkcję eksperta merytorycznego w projektach skupionych na tworzeniu narzędzi rozwojowych wspierających grupy zagrożone wykluczeniem społecznym. W 2017 roku czterokrotnie wygrywała w konkursach na innowacje społeczne. Jest autorką założeń metodologicznych do ogólnopolskiej metody badania predyspozycji zawodowych „Vademecum Talentu” oraz autorką gry coachingowej Podróż Bohatera®. Posiada kompetencje w zakresie diagnozowania talentów i zarządzania nimi (Certificate in Talent and Career Management) IBD Business School oraz asesora w projektach rozwojowych i rekrutacyjnych Assessment Centre oraz Development Centre.
  • Karina Cienciała

Warsztaty design thinking

8–10 grudnia, godz. 9.00–19.00 – warsztaty on-line
13–14 grudnia, godz. 9.00–12.00, 13.00–16.00

Projektowanie usług w duchu design thinking to podejście, które pozwala w usystematyzowany sposób kreować rozwiązania odpowiadające na realne potrzeby odbiorców. To proces, w którym zanim zaczniemy zastanawiać się, co możemy zrobić, odpowiadamy na pytania, po co i dla kogo. Wszystko po to, aby tworzyć innowacje naprawdę potrzebne i mające wpływ na otoczenie.

Prowadzące:

  • Agnieszka Sikorska – absolwentka polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz projektowania usług w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej/School of Form. Ukończyła także historię i krytykę dizajnu na Uniwersytecie SWPS i Total Design Management w Szkole Biznesu
    Politechniki Warszawskiej. Od 10 lat współprowadzi interdyscyplinarne studio projektowe cooperativa studio, gdzie zajmuje się tworzeniem usług oraz zarządzaniem procesami projektowymi. Współpracuje z podmiotami publicznymi – na szczeblu państwowym i samorządowym, organizacjami i innowatorami społecznymi. Prowadzi szkolenia z zakresu projektowania usług (service design) i design thinking oraz facilituje warsztaty projektowe – ma za sobą już ponad 2000 godzin warsztatów i szkoleń. W pracy trenerskiej lubi nawiązywać bezpośredni kontakt z uczestnikami i wchodzić z nimi w dialog. Zależy jej na dobrej atmosferze, sprzyjającej kreatywnej pracy.
  • Agnieszka Mróz – projektantka usług, badaczka, moderatorka procesów design thinking. W swojej pracy szuka rozwiązań, które pozwalają równocześnie osiągnąć cele organizacji i odpowiedzieć na realne potrzeby użytkowników. Z wykorzystaniem podejścia service design/design thinking w ciągu ostatnich 2 lat projektowała rozwiązania dla korporacji, MŚP, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Realizowała projekty m.in. na rzecz Play, Lufthansa Systems Polska i Metro Properties. Posiada bogate doświadczenie w projektowaniu usług publicznych i wspieraniu innowacji społecznych. Wykorzystując metodykę service design, realizowała projekty m.in. dla Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Laboratorium Innowacji Społecznych, Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, Miasta Leszno, Miasta Konin, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Była prelegentką na wielu konferencjach, m.in. Element Talks, Experience Camp, World Usability Day, Europejskie Forum Gospodarcze, Polishopa Design Thinking Conference. Prowadzi zajęcia dla studentów studiów podyplomowych SWPS na kierunkach Projektowanie usług oraz Zarządzanie innowacją (Design Management). Autorka fiszek poświęconych metodyce design thinking: Jak tworzyć produkty i usług? Zrozumieć Design Thinking.