Inkubowane od 2021 roku
Migranci i uchodźcy
Zobacz inne innowacje z tego obszaruArbuz Mobilny Uniwersalny
Stowarzyszenie Arbuz
metoda
dzieci i młodzież wykluczona lub zagrożona wykluczeniem ze względu na m.in. rasę, religię, stan zdrowia czy orientację seksualną
Opis innowacji
„Arbuz Mobilny Uniwersalny” to atrakcyjne spotkania dla młodzieży z grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem w formie warsztatów wykorzystujących mobilne studio muzyczno-filmowe. Dzięki udziałowi w wydarzeniach prowadzonych przez znanych artystów i artystki, uczestnicy i uczestniczki wzmacniają poczucie własnej wartości, tworząc profesjonalne produkcje. Prace wykonane podczas warsztatów (utwory muzyczne, filmowe i inne) przez osoby doświadczające wykluczenia, prezentowane są szerokiej publiczności. Dzięki temu społeczność ma szansę poznać osoby, które dotychczas były z różnych względów wykluczane.
Kto może wdrażać innowację?
Osoby pracujące z osobami zagrożonymi wykluczeniem, animatorzy i animatorki kultury oraz osoby, które chcą dzielić się swoją pasją, by włączać osoby wykluczone społecznie.
Na jakie problemy społeczne odpowiada innowacja?
Innowacja odpowiada na problem dyskryminacji i wykluczenia społecznego wśród starszych dzieci i młodzieży. Testowanie innowacji było skupione na włączaniu społecznym osób z doświadczeniem uchodźstwa i migracji oraz dzieci z domu dziecka, ale może być stosowane w każdej grupie, która ma problem z integracją społeczną.
O co należy szczególnie zadbać wdrażając innowację?
- ważny jest wybór osoby prowadzącej – autorytetu (np. znanego muzyka, filmowca lub filmowczyni, artysty lub artystki), osoby, którą cechuje otwartość i empatia, a także posiadającej doświadczenie w pracy z grupami wrażliwymi;
- głównym celem warsztatów jest integracja poprzez zabawę i twórczą pracę;
- plan warsztatów powinien być dostosowany do potrzeb konkretnej grupy;
- może wystąpić konieczność zapewnienia wsparcia tłumacza i/lub psychologa.
Jak innowacja pomaga odbiorcom?
Dzięki udziałowi w warsztatach osoby z grup wykluczonych:
- wzmacniają wiarę we własne możliwości;
- integrują się z lokalną społecznością;
- są doceniane przez rówieśników z grupy wykluczającej;
- są doceniane przez społeczność lokalną;
- kreatywnie spędzają czas i mogą rozwijać się artystycznie;
Ile to kosztuje?
Przeprowadzenie warsztatów wymaga pokrycia kosztów: wynagrodzeń dla prowadzących, koordynatora, kierowcy, osób wspomagających, a także sfinansowania diet dla wolontariuszy oraz osób pracujących w księgowości, noclegów, kosztów amortyzacji samochodu, parkingu czy poczęstunku dla uczestników.