Pomiń menu

Oswajanie dorosłości

Innowatorzy:

Katarzyna Karczewska i Sławomir Maruszak

Gdyńska Fundacja „Dom marzeń” >>

Typ innowacji:

metoda

Odbiorcy innowacji:
  • osoby na co dzień pracujące z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy: terapeuci, instruktorzy i opiekunowie
  • osoby z niepełnosprawnością intelektualną
katarzyna_karczewska Katarzyna Karczewska
slawomir_matuszak Sławomir Matuszak

Opis innowacji

Wiele ludzi z niepełnosprawnością intelektualną, podobnie jak osoby pełnosprawne, w pewnym wieku zaczyna odkrywać sferę swojej seksualności, a niejedna z takich osób dochodzi później do wniosku, że pragnie zostać rodzicem. Często nie są niestety należycie wyedukowane w kwestiach seksualności, a także nie są przyszykowane do odgrywania roli rodzica, co może prowadzić do różnych komplikacji przy wychowywaniu dzieci w przyszłości, także takich, z którymi nie muszą mierzyć się pełnosprawni rodzice.

Oswajanie dorosłości to program szkoleniowy, który przygotowuje terapeutów do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną przy wykorzystaniu symulatora niemowlęcia. Symulatorem jest lalka z wbudowanym minikomputerem ze specjalnym oprogramowaniem imitująca zachowania noworodka. Symulacja opieki nad dzieckiem jest metodą edukacyjną, odtwarzającą rzeczywistą opiekę nad dzieckiem w sztucznie wytworzonych warunkach, co umożliwia odbiorcom przeżywanie i doświadczanie roli rodzica i opiekuna, jednocześnie przygotowując do odpowiedzialnego podejścia do opieki nad niemowlęciem. Operatorem symulatora jest terapeuta/edukator/opiekun, który dobierając odpowiednią wersję programu i odczytując jego rezultaty jest w stanie ocenić postępy edukacyjne podopiecznego.

Na innowację Oswajanie dorosłości składają się:

  1. Program szkoleniowy dla specjalistów pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną (do pobrania w części Więcej informacji) – dostarcza podstawowe informacje dot. problematyki rodzicielstwa i seksualności OzNI, obsługi symulatora niemowlęcia, zastosowania symulatora niemowlęcia w pracy terapeutycznej, scenariusze zajęć.
  2. Warsztat wyjazdowy – oferta szkoleniowa skierowana do specjalistów pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  3. Punkt konsultacyjny – działalność realizowana przez specjalistów w zakresie edukacji seksualnej przeszkolonych w ramach innowacji. Punkt konsultacyjny organizuje indywidualne konsultacje, terapię i diagnostykę OzNI w zakresie wsparcia zaburzeń seksualnych, a także grupowe szkolenia i zajęcia edukacyjne w ośrodkach wsparcia dla OzNI.

Posłuchaj podcastu