Poznaj innowacje
Osoby z niepełnosprawn. intelektualną
Zobacz inne innowacje z tego obszaruBeata Podlasek
produkt
- osoby z niepełnosprawnością intelektualną
- ich rodzice i opiekunowie
- osoby na co dzień pracujące z osobami niepełnosprawnością intelektualną,
- ludzie spotykający osoby z NI
- osoby indywidualne
- ośrodki szkolno-wychowawcze, wsparcia i adaptacji,
- placówki rehabilitacyjno‑opiekuńczych,
- domy pomocy społecznej
- organizacje i instytucje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną
Opis innowacji
Każdy spotkał się kiedyś z dzieckiem płaczącym, krzyczącym czy zachowującym się „nietypowo” w miejscu publicznym. Często mimowolnie oceniamy wtedy jego opiekunów, którzy nie reagują lub reagują naszym zdaniem nie wystarczająco i uważamy, że nie potrafią wychować swojego podopiecznego. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, że być może zachowania danego dziecka nie wynika z jego braku wychowania, a z choroby, na którą cierpi. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością są bardzo często świadomi myśli np. współpasażerów i nierzadko chcieliby móc się bronić przed milczącymi zarzutami, jednak nie mają takiej możliwości lub brakuje im odwagi. Z drugiej strony ludzie bardzo często nie wiedzą, jak powinni zachowywać się w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością, co sprawia, że nierzadko wolą go unikać.
Pomocą w takich sytuacjach może być innowacja Jak?. Jej autorka, sama będąca matką dziecka z niepełnosprawnością, zna wszystkie te problemy i nieraz doświadczyła podobnych sytuacji. Dlatego postanowiła stworzyć prosty przedmiot – Ocieplacz relacji.
Jest to sakiewka, do której wkłada się karteczkę z tekstem i, w wypadku testowanej innowacji, muszelkę, nawiązującą do Gdyni, w której innowacja była testowane. Na karteczce znajduje się komunikat do osób nie znających problemów osób z niepełnosprawnością – prostymi słowami opisane jest oczekiwanie osób z niepełnosprawnością intelektualną i/lub ich rodziców i opiekunów wobec innych ludzi w bezpośrednim kontakcie w przestrzeni społecznej.
Woreczki takie są rozdawane przez rodziców lub same osoby z niepełnosprawnością w różnych sytuacjach – czy to w codziennym kontakcie z ludźmi w sklepach lub punktach usługowych, czy to po zwróceniu przez kogoś uwagi na zachowanie dziecka, czy też gdy rodzice chcą „nagrodzić” czyjeś pozytywne zachowanie związane z ich podopiecznym.
Otrzymanie sakiewki i zapoznanie się z jej zawartością sprawia, że ludzie przemyślą swoją postawę, a także sytuację osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów i nierzadko takie zdarzenie będzie pretekstem do dalszej rozmowy.
Obdarowanie sakiewką stwarza szansę na wzmacnianie pozytywnych reakcji otoczenia, unikanie moralizatorstwa, konfliktu i agresji na rzecz pozytywnej narracji poprzez przełamanie konwencji w chwili, gdy osoba z niepełnosprawnością intelektualną wychodzi do osoby pełnosprawnej, oferując przyjacielski gest i „gadżet” – ocieplacz relacji.
Posłuchaj podcastu
Więcej informacji
- profil innowacji na Facebooku
- artykuły w internecie
- na stronie Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni z 25 kwietnia 2019
- Anny Dobiegały na trojmiasto.wyborcza.pl z 3 czerwca 2018
Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu z innowatorką Beatą Podlasek (tel.: 0 609 935 288, mail: [email protected]).
fot. Aleksander Trafas, Beata Podlasek