Dragon dreaming w praktyce
Praca nad rozwijaniem pomysłów według założeń innowacyjnej metody Dragon Dreaming – w miniony czwartek odbyły się warsztaty, będące jednym z wydarzeń towarzyszących drugiemu naborowi do Inkubatora pomysłów.
Praca nad rozwijaniem własnych pomysłów i innowacji jest bardzo intensywnym czasem. Aby lepiej zarządzać działaniami i ich efektywnością, uczestniczki odbywających się w czwartek 23 września warsztatów poznały metodę Dragon Dreaming, która wzmacnia poczucie sensu podczas realizacji projektu oraz pozwala na zaangażowanie całego zespołu. W przeciwieństwie do innych metod skupia się – poza planowaniem i wdrażaniem – na całości przedsięwzięcia: od momentu tworzenia wspólnej wizji aż po przetwarzanie końcowych efektów, uczenie się i celebrację.
– Ta metoda pozwala nam zupełnie inaczej zarządzać projektami. Ważnym etapem, który został w niej uwzględniony, jest etap tzw. śnienia, czyli wymyślania idealnego projektu, poprzedzający planowanie i działanie. Końcowy etap to z kolei świętowanie, czyli ten czas w projekcie, w którym uczestnicy i uczestniczki nabywają nowych umiejętności, dzielą się wiedzą i przekształcają ją w efekty – wyjaśniała uczestniczkom warsztatów prowadząca je Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska.
Warsztaty były jednym z wydarzeń towarzyszących drugiemu naborowi do Inkubatora pomysłów.
– Obecny nabór trwa jeszcze do 3 października a ten warsztat to również forma zachęcenia potencjalnych innowatorów do zgłaszania nowych pomysłów. Ubiegłoroczny warsztat, również przeprowadzony przez Agnieszkę Kasprzyk-Mączyńską zdecydowanie się sprawdził: możemy powiedzieć, że dzięki niemu wpłynęło do nas pięć świetnych pomysłów na innowacje. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku – mówiła podczas wydarzenia Alicja Wiczling z Laboratorium Innowacji Społecznych.
Podobnie jak przed rokiem, z powodów bezpieczeństwa uczestniczki warsztatów w Przystani Opata Hackiego 33 zostały podzielone na dwie kameralne grupy. Niektóre uczestniczki przyszły na warsztat z konkretnym pomysłem, nad którym chciałyby popracować, a inne pojawiły się, aby poznać samą metodę pracy.
– Mam w głowie konkretny pomysł, który chciałabym rozwijać i mam nadzieję, że ta metoda da mi nowe spojrzenie i dzięki również nowe możliwości pracy nad nim – mówiła jedna z uczestniczek.
– Ja z kolei nie mam w głowie konkretnej innowacji, bardziej ciekawi mnie sama metoda Dragon Dreaming. Myślę, że przyda się w mojej obecnej pracy, dlatego cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu. Nie wykluczam jednak, że w przyszłości taki pomysł się pojawi i będę chciała go rozwijać przy wsparciu Inkubatora pomysłów – wyjaśniała inna.
***
Projekt „Innowacje na ludzką miarę 2. Rozwój mikroinnowacji w temacie włączenia społecznego” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.